Kruške
JUNSKA LEPOTICA
Poreklo: Italija
Zrenje: krajem juna
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Nešto veće bujnosti od junskog zlata, dobre rodnosti. Nema dobar afinitet sa dunjom.
Plod:
Izdužen, oko 70g, osrednjeg kvaliteta, slatko nakiseo, atraktivnijeg izgleda.
Ocena:
Slabije rodnosti od junskog zlata.
BUTIRA
Poreklo: Italija
Zrenje: druga polovina jula
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Cveta srednje rano. Srednje je bujna. Rano prorodi, a zatim rađa dobro i redovno.
Plod:
Plod je krupan. Pokožica je glatka, nežna, zelenkasto-žuta a sa sunčane strane ružičasta. Meso ploda je beličasto, čvrsto, slatko-nakiselo, vrlo ukusno.
Ocena:
Može se čuvati 4-5 meseci
SANTA MARIJA
Poreklo: Italija
Zrenje: polovina avgusta
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Stablo je u početku bujno, tada treba blaze rezati i to dugu rezidbu. Osetljiva na plamenjaču. Dobre rodnosti
Plod:
Plod je srednje krupan do krupan, kožica je zelenkasto-žuta sa izraženim crvenilom na sunčanoj strani. Meso je belo, sočno, slatko-kiselkastog ukusa, s malo arome.
Ocena:
Može da se čuva 14 dana.
VILJAMOVKA
Poreklo: Italija
Zrenje: druga dekada avgusta
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Srednje bujnosti, zahteva kombinovanu rezidbu. Bolje uspeva u prohladnim područima. Osetljiva na plamenjaču i pear decline. Odlične rodnosti, rano stupa u rod.
Plod:
Plod je zvonasto-kruškolik, kožica je tanka, u početku svetlo zelena, dozrevanjem postaje žuta, na sunčanoj je strani ponekad crvenkasta. Meso je belo, sočno, potpuno topivo, karakteristične muskatne arome, odličnog ukusa.
Ocena:
Može se čuvati u hladnjači 4 do 5 meseci.
KARMEN
Poreklo: Italija
Zrenje: druga polovina jula
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Stablo je izuzetno snažnog porasta, uspravnog habitusa i odlične produktivnosti. Ima afinitet za sve podloge.
Plod:
Odlikuje se izuzetno atraktivnim, aromatičnim plodovima intenzivno crvene boje na 20-30% površine, prosečne mase 190-200 g sa mogućnošću čuvanja od preko 2 meseca.
Ocena:
Laka za gajenje i veoma adaptibilna. Može se čuvati preko dva meseca.
LUBENIČARKA
Poreklo: Nepoznato
Zrenje: u drugoj dekadi jula
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Drvo joj je srednje bujno. Kasno počinje da rađa. Kada prorodi redovno i obilno rađa. Kruna je okrugla. Grane su kratke i gusto razgranate.
Plod:
Pokožica je bledo zelena, a zrenjem ploda prelazi u crvenkastu boju. Čašica je otvorena. Meso je crveno, sočno kiselkastog ukusa, bez posebne arome.
Ocena:
Daje obilne prinose na umereno vlažnom i oceditom zemljištu.
ABATE FETEL
Poreklo: Francuska
Zrenje: polovinom septembra
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Srednje bujna, u početku umerena rezidba a kasnije kratka, osrednji prinosi, manji broj plodova po stablu. Nema dobar afinitet sa dunjom.
Plod:
Vrlo krupan, oko 250g, izduženo kruškast. Plod je osrednjeg kvaliteta, slatkast, atraktivnog izgleda.
Ocena:
Može se čuvati 4-5 meseci
KALUĐERKA
Poreklo: Francuska
Zrenje: početkom septembra
Podloga: Dunja MA, BA29
Osobine:
Cveta srednje rano. Srednje je bujna. Rano prorodi, a zatim rađa dobro i redovno.
Plod:
Plod je krupan. Pokožica je glatka, nežna, zelenkasto-žuta a sa sunčane strane ružičasta. Meso ploda je beličasto, čvrsto, slatko-nakiselo, vrlo ukusno
Ocena:
Može se čuvati 4-5 meseci
Kruške pripadaju porodici ruža (Rosaceae) i srodne su jabukama i dunjama. S obzirom na to da postoji oko hiljadu sorti, razlikujemo ih po veličini, obliku, boji, ukusu kao i dužini skladištenja. Dobar su izvor dijetalnih vlakana koja lekovito deluju najpre na zdravlje sistema za varenje, a zatim i kardiovaskularnog sistema.
Gaje se na plantažama, u vrtovima i voćnjacima, a u divljem obliku rastu u šumama. Cvetanje kruške traje 20 dana, od aprila do maja. U tom vremenu cvetovi daju obilje nektara i polena.
Kruška cveta pre jabuke pa je mogućnost proletnjeg izmrzavanja znatno veća, a osim toga, osetljivija je na apsolutne temperaturne minimume zimi. U samom cvetanju temperature od -1 °C mogu potpuno uništiti rod jer je to najosetljivija fenološka faza. Kada prođe faza punog cvetanja, tj. kad su kruške u fazi zametanja pupoljaka, temperatura od -1 °C neće potpuno uništiti rod, ali će takvi plodovi imati znatno nižu tržišnu vrednost jer su vrlo često nepravilni (krompirasti) i po pravilu imaju smeđi pojas od mraza. Tokom vegetacije kruška može podneti temperaturu i do 34 °C.
Potrebe kruške za vodom su puno skromnije od potreba jabuke zbog dubljeg korena koji može crpiti vodu i iz dubljih slojeva zemljišta. Tokom juna i jula, u fazama intenzivnog rasta ploda i mladara, kruška zahteva najviše vode.
Za uspešno gajenje kruška zahteva dublja zemljišta, dobro drenirana, lakše peskovita, ilovasta ili ilovasto-peskovita. Zemljišta trebaju biti neutralne do slabo kisele reakcije (pH od 5,5 do 7,0), bogata humusom i hranjivim elementima.
Odabranu površinu, koja je svojim položajem i svojstvima zemljišta dobra za gajenje krušaka, trebalo bi meliorativno pođubriti na bazi obavljene hemijske analize zemljišta i nakon toga duboko obraditi. Obrada zavisi od tipa zemljišta. Ako je zemljište dobrih fizičkih svojstava, a koja često u nižim horizontima imaju povećan sadržaj kalcijuma, obradom se ni u kojem slučaju ne sme ići preduboko, i to zbog dva razloga: prvo, da se delovi horizonta s povećanim sadržajem kalcijuma ne izoru na površinu, i drugo, takvom pripremom stvaraju se uslovi za dublje prokorenjivanje. Takva zemljišta se pripremaju oranjem do dubine 40 do 50 cm. Lošija, teža zemljišta, loših fizičkih osobina pre oranja potrebno je podrivati na dubinu 70 do 80 cm. Najpovoljnije je duboku obradu obaviti tokom avgusta, pa takvo zemljište ostaviti do početka novembra, dok se ne nabave sadnice. Pre sadnje, zemljište se istanjira i potom se obeleže redovi i sadna mesta.
Sve sorte krušaka nemaju zadovoljavajuću kompatibilnost s dunjom, pa se one moraju kalemiti s međupodlogom. Kruška se može kalemiti na divlju krušku i na različite tipove dunje. Na podlozi divlje kruške manje je osetljiva na lošija zemljišta, ali su stabla bujnija, a i plodovi su znatno lošijeg kvaliteta. Kao podloga koriste se tipovi dunje: EMA, EMC, BA 29, Adam's, Sydo i OHF 333. Prednost bi trebalo dati podlogama EMA i BA 29. Sorte loše kompatibilnosti s dunjom (npr. Viljemovka) obvezno treba kalemiti s međupodlogom. Kao međupodloga mogu poslužiti sorte General Lekler, Poire de cure i Hardenpontova.
Odabir sorte zavisi od ekoloških uslova i mogućnosti plasmana. Rane sorte mogu se uzgajati u svim područjima pogodnim za krušku, ali prednost se daje onim područjima gde je veća mogućnost plasmana da bi se izbegao nepotreban i skup prevoz. Osim toga, najranije sorte su i najosetljivije na prevoz, a i vek skladištenja im je najkraći. Kasne zimske sorte zahtievaju dovoljno sunčanih dana da bi mogle postići visok kvalitet plodova, pa se mogu uzgajati samo u toplim krajevima. Pri tome posebnu pažnju treba posvetiti navodnjavanju jer su to krajevi gde tokom leta obično vlada suša. Sorte srednjeg doba sazrevanja mogu se uzgajati na povoljnim lokacijama svih naših područja, a jedini ograničavajući činilac jeste mogućnost plasmana.
Razmak između redova zavisi o bujnosti podloge i sorte, ali za suvremene uzgojne oblike, uz dobru voćarsku mehanizaciju, taj razmak ne treba biti veći od 3,2 m. Razmak u redu zavisi od sorti, ali u načelu može se reći da je za većinu sorata dovoljno 1,2 do 1,5 m. Sve to odnosi se na uzgojni oblik, a kod kruške su najčešći vitki vretenasti žbun i vitko vreteno.
Iskopa se rupa za sadnicu. Sadnicu se postavlja 3-5 cm daleko od koca. Na koren se stavlja sloj rastresitog zemljišta, debljine 5 - 8 cm koji se dobro nagazi. Potom se stavi 20 - 30 kg zrelog stajnjaka. Na njega se stavlja zemlja pa se oko voćke oblikuje čanak za bolje zadržavanja vode. Dubina sadnje je kao u rasadniku, tj. spojen mesto je barem 10 cm iznad nivoa zemljišta.
Međuredni prostor se zatravi, kosi se 6 - 8 puta u vegetaciji a u redu se primenjuju herbicida. Ako u voćnjaku nema sistem za navodnjavanje zemljište se održava stalnom međurednom obradom.
Odmah nakon sadnje ili najkasnije do kraja proleća mladi se voćnjak pođubri stajskim đubrivom. Za prilično veliku gustinu sadnje preporučuju se dva načina đubrenja:
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com